Badania lekarskie dla kandydatów na kierowców

Stetoskop, badania lekarskie, wizyta u lekarza.

Badania lekarskie dla kandydatów na kierowców są obowiązkowe. Dzięki nim można stwierdzić, czy u badanej osoby nie występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Polegają na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia oraz predyspozycji do kierowania samochodem czy motocyklem.

Badania lekarskie musi przejść każdy kandydat na kierowcę, bez względu na kategorię uprawnień. Prowadzenie pojazdu wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, które kursant zdobywa w trakcie kursu w ośrodku szkolenia kierowców, ale również zdolności motorycznych i odpowiedniego stanu zdrowia.

Badania lekarskie – kiedy są konieczne

Badania lekarskie są obowiązkowe nie tylko dla kandydatów na kierowców. Muszą się im poddać również osoby, które:

  • przedłużają ważność prawa jazdy wybranej kategorii lub uprawnienia do kierowania tramwajem,

  • utraciły uprawnienia ze względu na stan zdrowia i ubiegają się o ich przywrócenie,

  • występują o zezwolenie albo przedłużają jego ważność na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi lub przewożącymi wartości pieniężne,

  • kierowały pojazdem silnikowym, motorowerem albo tramwajem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu bądź środka o działaniu podobnym do alkoholu,

Badania lekarskie są również przeprowadzane na wniosek osoby albo na podstawie skierowania i dotyczy to osób, u których stwierdzono uzasadnione i poważne uwagi co do stanu zdrowia.

Jak przygotować się do badania lekarskiego?

Przed badaniem lekarskim nie musisz przygotowywać się w szczególny sposób. Musisz jednak pamiętać, żeby koniecznie mieć przy sobie:

  • dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem oraz numerem PESEL (może to być dowód osobisty, paszport lub karta pobytu),

  • jeżeli masz wadę wzroku, to musisz mieć okulary lub soczewki kontaktowe,

  • aparat słuchowy w przypadku stwierdzonej wady słuchu,

  • w przypadku, gdy masz stwierdzone choroby przewlekłe lub jesteś osobą niepełnosprawną, zabierz ze sobą odpowiednie dokumenty i zaświadczenia,

  • aktualne prawo jazdy, jeżeli chcesz przedłużyć jego ważność,

Badanie zwykle nie trwa długo, jednak w przypadku zawodowych kierowców, którzy prowadzą samochody ciężarowe z prawem jady kategorii C i E oraz D jest bardziej restrykcyjne i obejmuje również testy psychoruchowe.

Co lekarz sprawdza podczas badania?

W trakcie badania lekarskiego sprawdzany jest wzrok, słuch, narząd równowagi i ruchu. Oprócz tego lekarz przeprowadza wywiad dotyczący chorób, a także musisz odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowia psychicznego, ewentualnych uzależnień i chorób przewlekłych. Zostaniesz również zapytany o to, czy przyjmujesz jakieś leki. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy możesz prowadzić pojazdy i nie będziesz stanowić zagrożenia w ruchu drogowym. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne?

Niestety zdarza się, że stan zdrowia może uniemożliwić uzyskanie prawa jazdy lub jego przedłużenie. Niektóre choroby w znaczącym stopniu wpływają na zdolności fizyczne, psychomotoryczne i sensoryczne kierowcy, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Do takich chorób należą:

  • epilepsja (padaczka),

  • choroby neurologiczne,

  • choroby psychiczne,

  • znaczna wada lub utrata wzroku albo słuchu,

  • choroby układu sercowo-naczyniowego,

  • schorzenia układu ruchowego,

Zdrowie kierowcy a bezpieczeństwo

Uzyskanie prawa jazdy wymaga opanowania wielu umiejętności, dzięki którym można stać się uczestnikiem ruchu drogowego. Ważny jednak jest również stan zdrowia kandydata na kierowcę lub kierowcy. Ten aspekt ma bezpośredni wpływ na to, czy jesteś zdolny do bezpiecznego poruszania się na drodze.

Badania przed kursem na prawo jazdy oraz późniejsze badania okresowe pozwalają ocenić stan zdrowia i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom w ruchu drogowym. Niektóre choroby wpływają na koncentrację, refleks, a także prawidłową ocenę sytuacji na drodze.