Wykroczenia drogowe to nie tylko kary finansowe i punkty karne, ale może to być również utrata prawa jazdy. Jest to dokument, dzięki któremu można poruszać się po drogach, a dla wielu osób wiąże się również z możliwością wykonywania pracy. Utrata prawa jazdy wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które mogą być dotkliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kiedy i za co można stracić prawo jazdy?
Utraty prawa jazdy
Prawo jazdy można stracić z wielu powodów, jest to kara, która może dotknąć każdego kierowcę, nie tylko „pirata drogowego”. Utrata tego dokumentu może nastąpić w wyniku zatrzymania prawa jazdy przez policję, cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdów lub zakazu prowadzenia pojazdów. Często te pojęcia są ze sobą mylone, dlatego warto wiedzieć, na czym polegają różnice.
Zatrzymanie prawa jazdy
Prawo jazdy najczęściej zatrzymywane jest na skutek przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/godz. Jeżeli pomiar prędkości wykaże, że prędkość została tak przekroczona, to funkcjonariusz policji ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy. Dokument zostanie zatrzymany przez policję również w przypadku gdy:
uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
upłynął termin ważności prawa jazdy,
kierujący przekroczy 24 punkty za naruszenia przepisów ruchu drogowego,
jeśli kierujący w okresie 1 roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy przekroczy 20 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia,
przewożone jest więcej osób, niż określona jest liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym.
W przypadku zatrzymania prawa jazdy policja przekazuje informację do centralnej ewidencji kierowców oraz sądowi lub prokuratorowi albo staroście. Właściwy organ wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, a kierowca może się od tej decyzji odwołać.
Cofnięcie prawa jazdy
Cofnięcie uprawnień to decyzja administracyjna wydawana przez starostę. Decyzja może zostać wydana gdy:
na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzono przeciwwskazania zdrowotne do prowadzenia pojazdów,
na podstawie orzeczenia psychologicznego stwierdzono przeciwwskazania psychologiczne do prowadzenia pojazdów,
ponownie przekroczono limit punktów w okresie 5 lat od skierowania na kurs reedukacyjny,
kierowca popełni w okresie próbnym trzy wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Prowadzenie pojazdu po decyzji o cofnięciu uprawnień traktowane jest jako przestępstwo i zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Gdy upłynie okres, na jaki zostały cofnięte uprawnienia, to można ubiegać się o ich przywrócenie. Jeżeli były cofnięte na dłużej niż rok, a cofnięcie wynikała z zakazu prowadzenia pojazdów, konieczne będzie zdanie egzaminu na prawo jazdy.
Zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny, który jest orzekany przez sąd. Dotyczy to osób uczestniczących w ruchu, które popełniły przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata jest orzekany wobec kierowcy, który w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
Jak odzyskać prawo jazdy?
Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane na określony czas, to po jego upływie dokument można odebrać w starostwie.
Przekroczenie 24 punktów wiąże się z cofnięciem uprawnień przez starostę. Konieczne wtedy jest ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdu został orzeczony przez sąd, to po upływie okresu zakazu należy złożyć wniosek o skierowanie na egzamin, przejść badania lekarskie, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. W niektórych przypadkach sąd może wymagać zamontowania blokady alkoholowej w pojeździe.