Egzamin praktyczny na prawo jazdy to sprawdzenie umiejętności kandydata na kierowcę w zakresie znajomości przepisów, kontroli nad pojazdem oraz bezpiecznego zachowania na drodze. Dla wielu kursantów jest to wydarzenie stresujące i często z tego powodu dochodzi do błędów. Jakie są najczęściej popełniane?
Przygotowanie do jazdy
Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z trzech części: oceny stanu technicznego pojazdu i przygotowania do jazdy, zadań na placu manewrowym oraz zadań w ruchu drogowym.
Już na pierwszym etapie egzaminu nietrudno o błędy, które często są wynikiem stresu, jaki towarzyszy wielu kursantom. Przed rozpoczęciem jazdy trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu fotela, zagłówków i kierownicy oraz lusterek bocznych i lusterka wstecznego. Nie można zapomnieć o zapięciu pasów bezpieczeństwa.
Błędy na placu manewrowym
Kolejnym etapem egzaminu praktycznego są zadania na placu manewrowym. Mają one za zadanie sprawdzenie, jak kandydat na kierowcę panuje nad pojazdem i czy potrafi korzystać z kluczowych elementów samochodu.
Podczas jazdy po łuku do najczęstszych błędów należy wyjechanie kołem poza linię ciągłą, potrącenie lub dotknięcie pachołka, który wyznacza tor jazdy. Gdy dojdzie do któregoś z nich, to egzamin zostanie przerwany. Na placu manewrowym wykonywane jest również ruszanie na wzniesieniu. W tym zadaniu niedopuszczalne jest zgaśnięcie silnika lub cofnięcie się pojazdu o ponad 20 cm.
Jazda po mieście – najczęściej popełniane błędy
Jazda po mieście to najtrudniejszy etap egzaminu. Na fotelu obok zamiast dobrze znanego instruktora obecny jest egzaminator, który ocenia umiejętność prowadzenia samochodu, panowania nad wszystkimi jego mechanizmami oraz znajomość przepisów ruchu drogowego.
Jeśli błąd w tej części egzaminu nie tworzy bezpośrednio zagrożenia życia i zdrowia zdającego oraz innych uczestników ruchu to można popełnić go raz. W takim przypadku egzaminator prosi o powtórzenie manewru i jeśli dojdzie do tego samego błędu, to egzamin zostanie zakończony z wynikiem negatywnym.
Przykłady dopuszczalnych błędów:
źle wykonany manewr parkowania,
zgaśnięcie silnika w sytuacji, kiedy nie stwarza to zagrożenia,
niedostosowanie sposobu jazdy do warunków na drodze.
Egzamin zostanie natychmiast przerwany, jeśli dojdzie do błędu, który zagraża bezpieczeństwu drogowemu. Najczęściej popełniane błędy to:
niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych,
próba wykonania manewru zawracania w miejscu niedozwolonym,
nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu,
nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu,
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych.
W jaki sposób uniknąć błędów podczas egzaminu praktycznego?
Przed egzaminem warto regularnie ćwiczyć różne manewry, ponieważ dzięki temu nabiera się wprawy w operowaniu pojazdem i zyskuje większą pewność siebie. Brak odpowiedniego przygotowania i praktyki często prowadzi do błędów na egzaminie.
Podczas całego egzaminu trzeba zachować czujność i być skoncentrowanym. Egzaminator ocenia panowanie nad pojazdem, dobrą ocenę sytuacji na drodze, podejmowanie właściwych decyzji, znajomość przepisów i ekonomiczność jazdy.
W trakcie jazdy egzaminacyjnej nie wolno zapominać o kierunkowskazach, zachowaniu odległości, utrzymywaniu dozwolonej prędkości i kontrolowaniu znaków drogowych. Trzeba przewidywać i odpowiednio reagować na zagrożenia, które mogą pojawić się na drodze oraz uważnie obserwować innych uczestników ruchu.