Niezdany egzamin na prawo jazdy – co dalej zrobić?

Kierowca w samochodzie

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to ważne wydarzenie dla każdego kursanta. Uzyskanie uprawnień otwiera nowe możliwości i znacząco ułatwia możliwość swobodnego przemieszczania się. Niestety często zdarza się, że nie wszystkim udaje się za pierwszym razem uzyskać pozytywny wynik egzaminu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Negatywny wynik egzaminu teoretycznego

Pierwszym egzaminem na prawo jazdy, który trzeba zdać, jest egzamin teoretyczny. Ma on formę testu i składa się z 32 losowo wybranych przez system komputerowy pytań. 20 pytań jest ogólnych, a 12 specjalistycznych właściwych dla danej kategorii prawa jazdy.

Zdarzyć się może, że egzamin teoretyczny zakończy się wynikiem negatywnym. Wtedy wystarczy zapisać się na kolejny i przed przystąpieniem do niego przejrzeć bazę pytań, szczególnie zwracając uwagę na te, które sprawiają problemy. Warto robić to regularnie i systematycznie.

Niezdany egzamin praktyczny – najczęstsze przyczyny

Egzamin praktyczny może zakończyć się wynikiem negatywnym z wielu powodów. Może to wynikać z błędów popełnionych na placu manewrowym lub w ruchu drogowym. Niektóre z nich skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu i najczęściej jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Inne przyczyny niezdania egzaminu praktycznego to:

  • stres – egzamin to stresujące wydarzenie. Często pomimo dobrego przygotowania nerwy prowadzą do braku koncentracji i przyczyniają się do popełniania błędów,

  • niewystarczająca znajomość zasad ruchu drogowego – egzaminatorzy uważnie obserwują kandydata na kierowcę i zwracają szczególną uwagę na prawidłowe stosowanie przepisów ruchu drogowego,

  • niespodziewane sytuacje na drodze – podczas egzaminu może wydarzyć się sytuacja, która będzie wymagała szybkiej reakcji.

Co zrobić po niezdanym egzaminie?

Według statystyk duża część osób nie zdaje egzaminu za pierwszym razem. Nie należy jednak się zniechęcać, ponieważ wszystkie błędy można poprawić i kolejny egzamin zakończyć z wynikiem pozytywnym.

Przed przystąpieniem do kolejnego egzaminu warto:

  • przeanalizować błędy, jakie zostały popełnione. Ich zrozumienie pomoże zrozumieć, na jakich manewrach i zachowaniach należy się skupić,

  • nauczyć się panować nad stresem, ponieważ często jest on przyczyną błędów i niewystarczającego skupienia,

  • zastanowić się nad jazdami doszkalającymi, które pomogą lepiej opanować niezbędne umiejętności i zwiększą poczucie pewności podczas egzaminu.

Jeśli egzamin zakończył się wynikiem negatywnym, to trzeba zapisać się na kolejny, opłacić go i ustalić dogodny termin.

Odwołanie od decyzji egzaminatora

Jeżeli sposób przeprowadzenia egzaminu budzi zastrzeżenia, to osoba egzaminowana ma prawo do wniesienia skargi wraz z uzasadnieniem. Odwołanie powoduje ponowną weryfikację egzaminu i w uzasadnionych przypadkach jego unieważnienie.

Skargę należy złożyć w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty egzaminu. Można to zrobić osobiście lub listem poleconym. Odwołanie musi zawierać: imię i nazwisko, adres, numer PESEL, datę sporządzenia dokumentu, dane adresata (Urząd Marszałkowski), dane ośrodka egzaminowania (WORD), szczegółowy opis sytuacji, która jest kwestionowana (np. błędna ocena egzaminatora, nieodpowiednie zachowanie, wadliwe warunki egzaminu), uzasadnienie odwołania, żądanie zapoznania się z materiałem wideo (jeśli chce się mieć dostęp do nagrania egzaminu), własnoręczny podpis.

Podsumowanie

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy jest z pewnością frustrującym wydarzeniem. Nie należy jednak się poddawać i zniechęcać. Do kolejnego egzaminu warto się jak najlepiej przygotować i skupić na tych elementach, które sprawiają najwięcej trudności.