Zapisanie się na kurs prawa jazdy to ważna decyzja dla kandydata na kierowcę. Przed pierwszymi zajęciami praktycznymi może pojawić się stres i obawy związane z pierwszą jazdą. Jest to zupełnie naturalna reakcja i towarzyszy wielu kursantom. Jak wygląda pierwsza jazda i jak najlepiej się do niej przygotować?
Pierwsza lekcja jazdy
Kurs na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i części praktycznej. W przypadku kategorii B to 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki. Szkolenie praktyczne jest po to, aby nauczyć kursanta kierowania pojazdem i odbywa się na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.
Pierwsza jazda ma na celu zapoznanie kursanta z samochodem. Zaczyna się od tego, że instruktor tłumaczy, jak przygotować samochód do jazdy oraz pokazuje, jak prawidłowo ustawić fotel, kierownicę i lusterka. Wskazuje również, jak włącza się poszczególne rodzaje świateł i jak sprawdza się poziom płynów eksploatacyjnych. Oprócz tego instruktor wyjaśnia, jak działają pedał sprzęgła, gazu i hamulca.
Na początku pierwszej jazdy kursant po tym, jak wsiądzie do samochodu, musi pod siebie ustawić fotel, kierownicę i lusterka. Pozycja za kierownicą musi umożliwiać swobodne sięganie do pedałów i dobrą widoczność drogi. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie lusterek, ponieważ dzięki nim można ocenić sytuację na drodze.
Jakie manewry na pierwszej jeździe?
Zajęcia praktyczne podczas kursu na prawo jazdy mają na celu stopniowe opanowywanie umiejętności prowadzenia pojazdu. Pierwsze jazdy często odbywają się na placu manewrowym, ponieważ jest tam dużo miejsca i można bez przeszkód rozpocząć naukę.
Pierwsze zajęcia praktyczne to:
ruszanie – jest to podstawowy manewr, który wymaga od kursanta trochę wyczucia i płynności. Na początku może nieraz zdarzyć się, że auto zgaśnie, jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ z każdym kolejnym razem ruszanie będzie sprawiało coraz mniej problemów,
zatrzymywanie – w celu zatrzymania samochodu konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca i sprzęgła. Na początku może nie obyć się bez szarpnięć, jednak z czasem płynne zatrzymywanie pojazdu nie będzie sprawiało problemów,
zmiana biegów – przy każdej zmianie biegów konieczne jest zdjęcie nogi z pedału gazu i wciśnięcie sprzęgła. Podczas pierwszych jazd instruktor podpowiada, kiedy trzeba zmienić bieg,
jazda w linii prostej – to kolejny manewr podczas pierwszej jazdy, który wymaga dokładnej i precyzyjnej kontroli kierownicy. To również nauka utrzymywania równej prędkości, dzięki czemu jazda jest płynna.
skręcanie w prawo i w lewo – przed wykonaniem manewru konieczne jest włączenie kierunkowskazu, zmniejszenie prędkości i redukcja biegu. Instruktor pokaże, jak pewnie i precyzyjnie panować nad samochodem na zakrętach.
Podczas wszystkich czynności i manewrów instruktor będzie pomagał i udzielał wskazówek.
Jak przygotować się na pierwszą jazdę?
Na pierwszą jazdę najlepiej wybrać wygodny strój, który nie będzie krępował i ograniczał ruchów. Bardzo ważnym elementem są buty, powinny mieć płaską i niezbyt grubą podeszwę, dzięki czemu można lepiej wyczuć pedały w samochodzie. W żadnym wypadku nie należy zakładać obuwia na obcasie albo klapek.