Prawo jazdy od 17 roku życia – projekt ustawy

samochód nauki jazdy Amigo

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają uzyskać prawo jazdy osobom, które ukończyły 18 rok życia. Możliwe jednak, że wkrótce się to zmieni, ponieważ pojawił się projekt ustawy, zgodnie z którym wiek ten miałby zostać obniżony.

Jakie przepisy obowiązują?

Minimalny wymagany obecnie wiek, który pozwala uzyskać prawo jazdy kategorii B wynosi, 18 lat. Kurs można rozpocząć trzy miesiące przed urodzinami. Taki wiek obowiązuje w naszym kraju od 2003 roku, przed tą datą przez wiele lat jeździć samochodem mogli 17 latkowie.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami, zgodnie z którymi prawo jazdy kategorii B będą mogły uzyskać osoby w wieku 17 lat. Jest to podyktowane unijną dyrektywą z 2023 roku i ma prowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych do 2050 roku.

Prawo jazdy w wieku 17 lat – ograniczenia

Zgodnie z założeniami ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury, osoba w wieku 17 lat będzie mogła zapisać się na kurs prawa jazdy za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Do uzyskania pełnoletności taki kierowca będzie mógł prowadzić pojazd wyłączenie wtedy, gdy obok niego na siedzeniu pasażera siedział będzie bardziej doświadczony kierowca. Zgodnie z projektem ma być to osoba w wieku minimum 24 lata, posiadająca prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat i w ciągu tego okresu nie miała zatrzymanych uprawnień. Musi być również za każdym razem w pełni trzeźwa.

Inne ograniczenie dotyczy maksymalnej mocy pojazdu, która będzie wynosiła maksymalnie 70 kW, czyli około 95 koni mechanicznych. Takie ograniczenia ma zmniejszyć ryzyko brawurowej jazdy, która bardzo często jest przyczyną wypadków wśród młodych kierowców. Wymagana będzie również bezwzględna trzeźwość, a więc 0,0 promila alkoholu we krwi.

Proponowana zmiana w przepisach pozwalająca uzyskać prawo jazdy kategorii B w wieku 17 lat, ma na celu stopniowe przygotowywanie młodych kierowców do samodzielnego, bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.