Punkty karne za wykroczenia drogowe – wszystko, co trzeba wiedzieć

Policjant na motocyklu

Wykroczenia w ruchu drogowym są zagrożone nie tylko wysokimi mandatami, ale również można za nie otrzymać punkty karne. System punktów karnych ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy kierowca zgromadzi ich na koncie tyle, że przekroczą dopuszczalny limit, to prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Jaki jest limit punktów karnych?

Limit punktów karnych dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, wynosi 20, natomiast dla pozostałych osób 24. Przekroczenie tych limitów niesie ze sobą poważne konsekwencje, które różnią się w zależności od stażu kierowcy. Są to:

  • kierowca z prawem jazdy poniżej roku – po przekroczeniu 20 punktów karnych zostaną cofnięte wszystkie uprawnienia i konieczne będzie ponowne odbycie kursu na prawo jazdy oraz przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego,

  • kierowca z prawem jazdy powyżej roku – po przekroczeniu 24 punktów karnych jest kierowany na badania psychologiczne. Z zaświadczeniem z tego badania udać się musi do starostwa powiatowego, gdzie odbierze skierowanie na ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny. Jeśli zda egzaminy z wynikiem pozytywnym, to odzyskuje prawo jazdy. W przeciwnym przypadku uprawnienia zostaną cofnięte i konieczne będzie odbycie kursu na prawo jazdy.

Wysokość przyznawanych punktów karnych jest zależna od popełnionego wykroczenia drogowego. Liczbę punktów można sprawdzić w aplikacji mObywatel, gdzie znajdują się dane zgromadzone przez CEPiK lub na komisariacie policji po okazaniu dowodu osobistego.

Za co można otrzymać najwięcej punktów karnych?

Punkty karne przyznawane są na podstawie taryfikatora wprowadzonego w 2022 roku. Najwięcej, bo aż 15 punktów można otrzymać za 21 wykroczeń, do których należą między innymi:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim,

  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na przejście,

  • naruszenie zakazu omijania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli rozpoczęło się ich opuszczanie lub ich podnoszenie nie zostało zakończone,

  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających.

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/godz.,

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Punkty karne są kasowane po upływie roku od daty, kiedy został opłacony mandat za popełnione wykroczenie. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze opłacenie grzywny.

Jak skasować punkty karne?

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mają możliwość pozbycia się 6 punktów karnych. W tym celu muszą wziąć udział w kursie reedukacyjnym organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Zmniejszyć w ten sposób liczby punktów nie mogą osoby, które przekroczyły dopuszczalny limit 24 punktów, mają zatrzymane prawo jazdy lub mają aktywny zakaz prowadzenia pojazdów.

Kurs w WORD trwa jeden dzień i obejmuje 8 godzin wykładów oraz ćwiczenia praktyczne. Na wykładach omawiane są:

  • zasady i przepisy ruchu drogowego,

  • przyczyny i skutki wypadków drogowych,

  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych,

  • zapobieganie wypadkom i psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.

Część praktyczna kursu to awaryjne hamowanie przy prędkości 30 i 50 km/godz. Kierowca po ukończeniu kursu reedukacyjnego otrzymuje stosowne zaświadczenie.

Usunąć można jedynie punkty karne za przyjęte i opłacone mandaty.

Kurs reedukacyjny jest przydatny szczególnie dla tych kierowców, którzy po popełnieniu kolejnego wykroczenia mogliby stracić uprawnienia. Pomimo ceny kursu, która wynosi około 1000 zł, jest to tańsze rozwiązanie niż ponowne odbycie kursu na prawo jazdy i zdanie egzaminów.