Zielona strzałka warunkowego skrętu – przepisy
Przepisy dotyczące zielonej strzałki na sygnalizatorze S-2 są bardzo jasne i reguluje je rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zgodnie z nimi:
§ 96. Znaczenie sygnałów świetlnych nadawanych przez sygnalizator S-2:
Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
Zatrzymanie przed zieloną strzałką
Przepisy jasno mówią o tym, że kierowca musi zatrzymać się przed sygnalizatorem lub linią zatrzymania. Nie wystarczy zwolnić! Zatrzymanie pojazdu następuje wtedy, gdy koła się nie kręcą. Podczas zatrzymania może ocenić, czy po pasach nie porusza się pieszy i czy wjazd na drogę poprzeczną nie spowoduje utrudnień w ruchu dla pojazdów, które mają zielone światło.
Zielona strzałka na sygnalizatorze S-2 najczęściej wskazuje skręt w prawo, jednak zdarza się, że może wskazywać skręt w lewo. W jednym i drugim przypadku konieczne jest zatrzymanie się przed sygnalizatorem. Zielona strzałka pozwala wyłącznie na jazdę w tym kierunku, który wskazuje. Strzałka w lewo pozwala na skręt i zawracanie, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to zabronione znakiem B-23, czyli zakaz zawracania.
Zgodnie z przepisami konieczne jest pełne zatrzymanie pojazdu, nie wystarczy zwolnić. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Często piesi mają zielone światło na przejściu, równocześnie ze strzałką dla kierowców.
Zielona strzałka – jak prawidłowo wykonać manewr skrętu?
Zielona strzałka ma na celu usprawnienie ruchu drogowego. Nie jest równoznaczna z zielonym światłem, ponieważ jest to warunkowe zezwolenie na wykonanie manewru skrętu, podczas którego kierowca musi zachować szczególną ostrożność.
Przed wykonaniem skrętu przy zielonej strzałce konieczne jest:
zatrzymanie przed sygnalizatorem lub linią zatrzymania
ustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. Kierujący musi się upewnić, że manewr skrętu nie utrudni ruchu pieszym przechodzącym na zielonym świetle przez przejście, rowerzystom, którzy poruszają się po drodze dla rowerów ani pojazdom jadącym drogą z pierwszeństwem ,
upewnienie się, że manewr można wykonać bezpiecznie, nie zmuszając innych uczestników ruchu do gwałtownego hamowania, omijania lub zmiany toru jazdy.
Mandaty za niezatrzymanie się na zielonej strzałce
Kierowca, który nie zatrzyma się przed włączoną zieloną strzałką, może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 6 punktów karnych. Kara może być wyższa wtedy, gdy na psach będą piesi, ponieważ będzie to wymuszenie na pieszych pierwszeństwa, za które grozi mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.