Znaki drogowe to jeden z podstawowych elementów infrastruktury drogowej, bez którego poruszanie się po drogach byłoby bardzo niebezpieczne. Ich główną funkcją jest organizacja, regulacja i zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki nim wszyscy jego uczestnicy wiedzą, jak zachować się w konkretnym miejscu na drodze. Niektóre znaki łatwo pomylić, ponieważ są do siebie dość podobne. W artykule opisujemy dwa z nich – zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju.
Znaki drogowe
W Polsce jest ponad 300 pionowych znaków drogowych. Ich liczba może się zmieniać z powodu aktualizacji przepisów o ruchu drogowym i wtedy może pojawić się nowe oznakowanie lub jakieś zostaje wycofane.
Znaki pionowe, które obowiązują, podzielone są na kilka kategorii:
A – znaki drogowe ostrzegawcze (od A-1 do A-34),
B – znaki drogowe zakazu (od B-1 do B-44),
C – znaki drogowe nakazu (od C-1 do C-19),
D – znaki drogowe informacyjne (od D-1 do D-55),
E – znaki kierunku i miejscowości (od E-1 do E-22c),
F – znaki drogowe uzupełniające (od F-1 do F-22),
T – tabliczki do znaków drogowych (od T-1 do T-34).
Znajomość znaków drogowych to absolutna podstawa nie tylko podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy, ale też w codziennej praktyce każdego kierowcy. Ich znajomość jest niezbędna do zdania egzaminu teoretycznego, ale również do prawidłowego zachowania się na drodze podczas egzaminu praktycznego.
Zakaz zatrzymywania
Znajomość znaków drogowych i ich prawidłowe odczytywanie pozwala uniknąć niebezpieczeństw w ruchu drogowym. Niestety niektóre łatwo pomylić i nie tylko złamać przepisy, ale również narazić na niebezpieczeństwo siebie lub innych uczestników ruchu.
Znak drogowy B-36 to zakaz zatrzymywania się. Jest to okrągły znak z czerwoną obwódką i z dwoma krzyżującymi się czerwonymi liniami na niebieskim tle. Zgodnie z kodeksem drogowym oznacza, że kierowca nie może unieruchomić pojazdu w miejscu, gdzie został ten znak umieszczony, chyba że wymagają tego warunki drogowe lub obowiązujące przepisy. Zatrzymanie jest zabronione całkowicie, nawet na krótką chwilę.
Znak B-36 stosuje się w najbardziej newralgicznych miejscach po to, żeby zachować w nich płynność ruchu. Zatrzymanie pojazdu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy wymagają tego obowiązujące przepisy lub warunki drogowe, takie jak korek czy wypadek samochodowy i konieczność udzielenia pomocy.
Zakaz postoju
Znak drogowy B-35 to zakaz postoju i jest podobny do znaku B-36, czyli zakaz zatrzymania. Zakaz postoju to okrągły znak z czerwoną obwódką i jedną, czerwoną, ukośną linią na niebieskim tle. Oznacza, że możliwe jest unieruchomienie pojazdu, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jednak na maksymalnie 1 minutę. Można więc zatrzymać się na chwilę, na przykład, żeby wysadzić pasażera.
Znak B-35 ustawiany jest w miejscach, gdzie z różnych powodów występuje konieczność ograniczenia postoju pojazdów przez dłuższy czas.
Znaki dodatkowe do znaków B-36 i B-35
Znaki zakazu zatrzymywania się i zakazu postoju dotyczą zawsze tylko tej strony drogi, po której zostały ustawione. Mogą być umieszczone przy nich dodatkowe tabliczki, które dokładnie określają zakres ich obowiązywania. Dotyczą one:
czasu obowiązywania znaku zakazu – zakaz postoju może obowiązywać w określone dni lub godziny,
czasu postoju – postój może być ograniczony do określonego czasu trwania,
konsekwencji niestosowania się do zakazu – jeśli pojazd został pozostawiony w miejscu obowiązywania zakazu, to może zostać usunięty na koszt właściciela,
obszaru obowiązywania znaku – zakaz obowiązuje wtedy poza wyłączonym spod niego obszarem, na którym można zaparkować samochód.
Pod znakami zakazu zatrzymywania się i postoju często można spotkać dodatkowe strzałki. Co one oznaczają? Wyjaśniamy:
strzałka skierowana w górę T-25a informuje, że w tym miejscu zaczyna się strefa zakazu postoju czy zatrzymywania się,
strzałka w dół T-25c wskazuje, gdzie ta strefa się kończy,
strzałka skierowana w górę i w dół T-25b mówi o kontynuacji obowiązującego i wyrażonego znakiem zakazu,
strzałka pozioma skierowana na boki T-26 informuje o stronie obowiązywania zakazu.
Podsumowanie
Znaki zakaz postoju (B-35) i zakaz zatrzymywania się (B-36) są często mylone, choć różnią się znaczeniem. Znajomość tej różnicy jest niezbędna, żeby zdać egzamin na prawo jazdy, nie stwarzać zagrożenia lub utrudnień dla innych uczestników ruchu.