Kategoria B jest niewątpliwie najpopularniejszym i najczęściej posiadanym rodzajem prawa jazdy wśród kierowców. Często jednak nie każdy wie, że uprawnia ona do prowadzenia nie tylko samochodów osobowych, ale również innych pojazdów.
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?
Prawo jazdy na kategorię B, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, uprawnia przede wszystkim do prowadzenia pojazdów osobowych oraz małych pojazdów dostawczych, których masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony. Czym jest dopuszczalna całkowita masa pojazdu? Jest to parametr wpisywany w rubrykę F do dowodu rejestracyjnego każdego pojazdu. Najprościej jest to masa pojazdu wraz z ładunkiem, na jaką został homologowany.
Lista pozostałych pojazdów, które można prowadzić, posiadając kategorię B
Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B, mogą prowadzić legalnie, oprócz samochodów osobowych, również inne pojazdy. Są to:
pojazdy z kategorii AM, do których należą: motorower, lekki czterokołowiec (na przykład mały quad o prędkości maksymalnej 45 km/h i nie cięższy niż 350 kg)
jeżeli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata, to może jeździć motocyklami o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW na kilogram (co ważne tylko w Polsce). Mogą to być skutery i normalne motocykle.
zespół pojazdów, który składa się z samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przyczepy. Trzeba pamiętać jednak, że dopuszczalne łączna masa całkowita zespołu nie może przekroczyć 3,5 tony
po zdaniu dodatkowego egzaminu praktycznego i uzyskaniu odpowiedniego wpisu w prawie jazdy (B+kod 96), może to być zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przyczepy. W tym przypadku dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg
ciągnik rolniczy (jedynie w Polsce)
zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg (jedynie w Polsce)
pojazd wolnobieżny, jakim jest na przykład walec (jedynie w Polsce)
zespół pojazdów wolnobieżnych złożony z pojazdu i lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg (jedynie w Polsce)
Prawo jazdy kategorii B – najważniejsze informacje
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia różnych pojazdów, jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach są to przepisy obowiązujące tylko w Polsce.
Tę kategorię prawa jazdy możesz uzyskać już po ukończeniu 18 lat, jednak kurs możesz rozpocząć 3 miesiące przed urodzinami. Obejmuje on 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych.