Kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona – czym się różnią?

Ciężarówka OSK Amigo

Kurs kwalifikacji wstępnej jest niezbędny, jeśli chcesz zawodowo prowadzić samochody ciężarowe lub autobusy. Zawodowy kierowca ma możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu różnych firmach w branży spedycyjnej i logistycznej. Kwalifikacja wstępna to kompleksowe przygotowanie do wykonywania zawodu.

Kurs kwalifikacji wstępnej – co to jest?

Kurs kwalifikacji wstępnej ma za zadanie przygotować do pracy kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. Obejmuje zagadnienia związane z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowcy, znajomość procedur bezpieczeństwa czy praktyczne umiejętności obsługi pojazdu. Obowiązek odbycia kursu i uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej obejmuje wszystkie osoby, które chcą po raz pierwszy rozpocząć pracę jako kierowca zawodowy,

W Polsce kurs kwalifikacji wstępnej zastąpił obowiązujący wcześniej kurs przewozu rzeczy i osób. Wprowadzono go dyrektywą unijną, w celu ujednolicenia uprawnień dla kierowców w różnych krajach wspólnoty.

Kto może odbyć kurs i uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Do kursu kwalifikacji zawodowej może przystąpić osoba, która spełnia określone warunki:

  • posiada prawo jazdy jednej z kategorii C, C+E,D, D+E,

  • przebywa na terytorium Polski co najmniej 185 dni w roku,

  • posiada profil kierowcy zawodowego (PKZ),

  • nie ma przeciwwskazań zdrowotnych oraz psychologicznych do wykonywania zawodu kierowcy,

Kwalifikacja wstępna pełna

Kwalifikacja wstępna pełna jest przeznaczona dla osób, które jeszcze nie mają ukończonych 21 lat. Kurs trwa 280 godzin i składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, podzielonych na określone części. Pierwsza część obejmuje 195 godzin zajęć teoretycznych i 65 godzin zajęć teoretycznych specjalistycznych, dostosowanych do prawa jazdy kategorii C i D. Część praktyczna to 16 godzin jazdy w warunkach ruchu drogowego, z których 4 odbywają się w warunkach specjalnych.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona

Kwalifikacja wstępna przyspieszona przeznaczona jest dla osób, które ukończyły co najmniej 21 lat. Czas trwania to 140 godzin, które obejmują 97 godzin podstawowej części teoretycznej i 33 godziny teorii specjalistycznej. Część praktyczna to 8 godzin jazdy w ruchu drogowym, w tym 2 w warunkach specjalnych.

Egzamin po kursie kwalifikacji wstępnej

Po ukończonym kursie kwalifikacji wstępnej następuje egzamin, który trwa 45 minut. Podczas egzaminu kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 20 pytań ogólnych i 10 specjalistycznych. Są to pytania zamknięte, w których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Do uzyskania pozytywnego wyniku trzeba udzielić poprawnych odpowiedzi na minimum 16 pytań ogólnych i 5 specjalistycznych.