Młody kierowca – co trzeba wiedzieć

Samochód, widok przez przednią szybę

Zdany egzamin na prawo jazdy to powód do radości i uzyskanie uprawnień, które pozwalają samodzielnie poruszać się w ruchu drogowym. Niestety według statystyk młodzi kierowcy częściej niż inni uczestniczą w wypadkach drogowych, co może wynikać z większej skłonności do ryzykownych zachowań i brawury za kierownicą. Zgodnie z dostępnymi danymi przyczyną wypadków drogowych popełnianych przez tych kierowców, są nadmierna prędkość, nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa i niewłaściwe zachowania wobec pieszych.

Kim jest młody kierowca?

W Polsce młodym kierowcą jest osoba, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B bez względu na wiek. Przez dwa lata od momentu odebrania prawa jazdy taki kierowca jest w okresie próbnym i musi przestrzegać dodatkowych ograniczeń. Oznacza to, że w tym czasie objęty jest szczególną kontrolą i zobowiązany do przestrzegania ściśle określonych zasad.

Okres próbny – ograniczenia i obowiązki

Jeżeli jesteś młodym kierowcą, to przez 2 lata od momentu wydania prawa jazdy jesteś w okresie próbnym. Wiąże się to z koniecznością przestrzegania pewnych zasad. Musisz pamiętać, że przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania uprawnień obowiązuje:

  • zakaz przekraczania prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym

  • zakaz przekraczania prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym

  • zakaz przekraczania prędkości 100 km/h na autostradzie oraz drodze ekspresowej dwujezdniowej

  • zakaz podejmowania pracy w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B (nie dotyczy osób, które otrzymały kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną)

  • zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jako kierowca pojazdu określonego dla prawa jazdy kategorii B (nie dotyczy osób, które otrzymały kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną)

O czym musi pamiętać młody kierowca?

W okresie próby powinieneś jako młody kierowca zachować szczególną ostrożność i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W przypadku popełnienia dwóch wykroczeń, które skutkować będą mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym okres próby zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. Popełnienie trzech wykroczeń lub przestępstwa skutkuje całkowitą utratą prawa jazdy.

Okres próbny zostanie przedłużony o czas zatrzymania prawa jazdy, jeśli posiadając prawo jazdy, nie przedstawisz w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem albo o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdu.

Jako młody kierowca musisz pamiętać, że jeżeli posiadasz prawo jazdy krócej niż rok, to dopuszczalny limit punktów karnych wynosi 20. Jeśli go przekroczysz, to nie tylko stracisz prawo jazdy, ale również uprawnienia do kierowania pojazdami. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne ukończenie kursu oraz przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego.