Egzamin na prawo jazdy to ważne wydarzenie. Po ukończonym kursie i zdaniu egzaminów wewnętrznych w ośrodku szkolenia kierowców trzeba zdać egzaminy w WORD. Dla wielu osób jest to bardzo stresujące wydarzenie. Nad stresem trudno zapanować, ale istnieje kilka sposobów, dzięki którym można go ograniczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czym jest stres?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na różne sytuacje i wydarzenia. Może działać mobilizująco lub deprymująco. W stresie organizm wytwarza nadmierne ilości kortyzolu i adrenaliny. Objawy, jakie mogą się pojawić to przyspieszone bicie serca, potliwość, suchość w ustach, niestrawność, ból głowy, drażliwość i pobudzenie.
Każda osoba inaczej reaguje na stres i silne emocje, jednak dla wielu kursantów stres związany szczególnie z egzaminem praktycznym na prawo jazdy może działać bardzo silnie i powodować problemy ze skupieniem się, a tym samym poprawnym zrealizowaniem zadań stawianych przez egzaminatora.
Dlaczego egzamin na prawo jazdy jest stresujący?
Od pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy zależy to, czy uzyskasz uprawnienia do prowadzenia pojazdów i możliwość uczestniczenia w ruchu drogowym. W trakcie egzaminu praktycznego, egzaminator bacznie obserwuje każdy ruch, a także poprawne wykorzystanie wiedzy teoretycznej. To dla wielu osób trudna sytuacja, która powoduje stres i może prowadzić do popełniania błędów.
Przygotowanie do egzaminu
Dzień przed egzaminem warto przygotować dokumenty, które będą potrzebne, czyli dowód osobisty lub paszport. Z wyprzedzeniem zaplanuj, jak dojedziesz do WORD-u, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów i pośpiechu. Ważne, żeby się nie spóźnić i być odpowiednio wcześniej przed egzaminem, to pozwoli uniknąć dodatkowego stresu i pośpiechu.
Sposoby na stres przed egzaminem
Kilka prostych czynności może pomóc w ograniczeniu stresu i rozluźnieniu się przed egzaminem.
Aktywność fizyczna
Zbyt wysoki poziom kortyzolu i adrenaliny warto obniżyć poprzez aktywność fizyczną. Bieganie, jazda na rowerze, długi spacer czy inna aktywność pozwolą pozbyć się ich nadmiaru i dotlenić mózg.
Odpoczynek i regeneracja
Przed egzaminem zadbaj o odpowiednią ilość snu. Najlepiej, jeśli prześpisz co najmniej osiem godzin, jednak pamiętaj, żeby wstać na tyle wcześnie, by uniknąć spóźnienia na egzamin jeśli będzie odbywał się w godzinach porannych.
Zdrowe odżywianie
Przed egzaminem zjedz lekkostrawny posiłek. Pamiętaj, że tłuste dania i słodycze mogą powodować senność i zmniejszenie koncentracji. Warto wybrać produkty, które zawierają witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk i potas.
Nawodnienie
Napoje energetyczne, słodzone i kawa w połączeniu ze stresem przed egzaminem mogą niekorzystnie pobudzić i zmniejszyć koncentrację, dlatego zdecydowanie lepiej pić wodę. Odpowiednie nawodnienie pomoże zachować jasność myślenia i skupić się na zadaniach egzaminacyjnych.
Dodatkowe jazdy
Podczas kursu, w obecności instruktora poruszanie się w ruchu drogowym i wykonywanie manewrów nie powodują zbyt dużego stresu, jednak podczas egzaminu może się to zmienić. Pomóc mogą dodatkowe godziny jazdy, które utrwalą umiejętności i pomogą przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia.
Egzamin – sprawdzian umiejętności
Egzamin jest sprawdzeniem umiejętności nabytych podczas kursu na prawo jazdy. Najważniejsze, żeby nie ulec paraliżującemu stresowi i wcześniej odpowiednio się przygotować. W trakcie egzaminu słuchaj dokładnie poleceń egzaminatora, skup się na znakach i uważnie obserwuj innych uczestników ruchu.