Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy – dokument dla nowych kierowców

Kursantka trzymająca w dłoni smartfona

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i chciałbyś móc jak najszybciej prowadzić pojazd? Z tymczasowym elektronicznym prawem jazdy jest to możliwe tuż po zdanym egzaminie. To praktyczne rozwiązanie jest dostępne w aplikacji mObywatel. Kiedy i w jakim przypadku możesz z niego skorzystać?

Czym jest mObywatel?

mobywatel to bezpłatna i rządowa aplikacja na smartfony z systemem operacyjnym iOS oraz Android, dzięki której zyskujesz łatwy i szybki dostęp do najważniejszych dokumentów, takich jak na przykład dowód osobisty czy prawo jazdy. Z mObywatel potwierdzisz swoją tożsamość podczas wizyty w banku, urzędzie i w innych miejscach. Aplikację pobierzesz ze sklepu Google Play lub AppStore.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy – ułatwienie dla nowych kierowców

Z sukcesem zdałeś egzamin na prawo jazdy i chciałbyś jak najszybciej prowadzić pojazd? Nie musisz czekać na tradycyjny, plastikowy dokument. Wystarczy, że masz w telefonie zainstalowaną aplikację mObywatel. Znajdziesz w niej tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które jest cyfrowym dokumentem, potwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdami przez 30 dni od chwili zdania egzaminu. Tymczasowe prawo jazdy obejmuje kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T.

Gdy zdasz egzamin z wynikiem pozytywnym, to egzaminator wprowadzi tę informację do systemu i trafi ona do aplikacji mObywatel, a Ty otrzymasz powiadomienie o nowym dokumencie. Jeśli chcesz go pobrać to:

  • zaloguj się w aplikacji mObywatel,

  • wyświetli się informacja „tymczasowe elektroniczne prawo jazdy jest gotowe do oddania” i wybierz „dodaj”,

  • następnie wybierz mPrawo jazdy,

  • po pobraniu Twoich danych z Centralnej Ewidencji Kierowców pojawi się nowy dokument, czyli tymczasowe mPrawo Jazdy,

Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy dokument jest dostępny w aplikacji mObywatel, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy podczas kontroli drogowej. Pamiętaj, że poruszanie bez tymczasowego prawa jazdy, a przed wydaniem dokumentu w formie fizycznej, jest zagrożone karą nagany lub grzywny do 250 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc korzystać z tymczasowego prawa jazdy?

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy to bardzo wygodne rozwiązanie dla nowych kierowców, którzy mogą dzięki temu zacząć jeździć niedługo po zdanym pozytywnie egzaminie, bez konieczności czekania na tradycyjny dokument. Z tego rozwiązania skorzystasz pod pewnymi warunkami:

  • jeżeli zdawałeś egzamin na kategorię B, to z tymczasowego prawa jazdy w aplikacji będziesz mógł skorzystać tylko wtedy, jeśli w dniu egzaminu będziesz mieć ukończone 18 lat. Zdając egzamin przed dniem 18 urodzin (do egzaminu możesz przystąpić na miesiąc przed urodzinami), dokument znajdziesz w aplikacji dopiero po osiągnięciu wymaganego wieku,

  • tymczasowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie w Polsce,

  • dokument jest ważny przez 30 dni od zdania egzaminu lub do chwili wydania tradycyjnego prawa jazdy,

  • tymczasowe prawo jazdy może zostać unieważnione, jeśli w systemie pojawi się informacja o zakazie prowadzenia pojazdów, zatrzymaniu prawa jazdy, cofnięciu uprawnień, odmowie wydania prawa jazdy lub zmianie wyniku egzaminu na negatywny. Informacja o unieważnieniu pojawi się w aplikacji mObywatel. Od tej chwili nie będziesz mógł prowadzić pojazdów,

Pamiętaj, żeby złożyć wniosek w urzędzie o wydanie fizycznego prawa jazdy, co pozwoli prowadzić pojazd po upływie terminu ważności tymczasowego dokumentu.